Problemy ze samym sobą? Może potrzebujesz terapii - zdrowie uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Terapia grupowa - co to takiego?

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety

Problemy ze samym sobą? Może potrzebujesz terapii - zdrowie uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.


W takich przypadkach tylko terapia indywidualna

Szukając dla siebie odpowiedniej pomocy psychologicznej, łatwo można dostrzec, że istnieją dwie główne odmiany terapii - grupowa oraz indywidualna. Pierwsza jest znacznie popularniejsza, ale nie znaczy to wcale, że lepsza. Obie terapie mają swoje dobre i złe strony. Każda z nich może sprawdzić się w zupełnie innym przypadku.

Terapia grupowa polega na przeprowadzaniu spotkań z większą liczbą pacjentów naraz. Grupy najczęściej liczą sobie od czterech do maksymalnie kilkunastu osób. Częściej spotyka się grupy mniejsze od tych większych, bo mimo wszystko terapeuta musi być w stanie skupić się na każdym pacjencie z osobna. Ten typ terapii poleca się osobom, które cierpią m.in. na fobię społeczną lub nerwicę lękową.

Grupowa terapia dość ogólnie omawia problemy pacjentów i nie koncentruje się na żadnym z nich oddzielnie. Z tego powodu indywidualna psychoterapia może przynieść lepsze rezultaty w przypadku leczenia bardziej skomplikowanych lub złożonych schorzeń. Niektóre z zaburzeń psychicznych wymagają długiego zagłębiania się w historię i przeżycia pacjenta. Terapeuta musi odkryć, gdzie leży przyczyna problemu, by potem móc go rozwiązać. W takich przypadkach tylko terapia indywidualna jest w stanie zadziałać.


Jak przekonać się do psychoterapii?

Każdy człowiek czuje się czasem przemęczony swoim życiem. Wszyscy ludzie mają problemy i jest to zupełnie normalne, ale jeśli tylko zaczynają cię one przerastać i totalnie przestajesz sobie z nimi radzić, jest to jasny znak, że potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Czasami nawet przyjaciele czy ukochana osoba mogą tutaj nie wystarczyć. A jeśli tak właśnie jest w twoim przypadku, najprawdopodobniej tylko dobra psychoterapia może ci pomóc.

Wciąż jednak wiele osób wstydzi się korzystania z pomocy psychoterapeutów. Jeśli i ty do nich należysz, musisz pomyśleć, co jest dla ciebie ważniejsze - opinie ludzi na twój temat czy może jednak pełne wyzdrowienie i odzyskanie radości życia. Wybór powinien być prosty. Pamiętaj, że robisz to dla siebie. Nie musisz przejmować się tym, co ktoś inny pomyśli sobie na twój temat, bo niektórzy ludzie zawsze będą cię krytykować, dlatego nie powinieneś dostosowywać się do nich. Zrób to, co podpowiada ci serce. A jeśli tym czymś jest terapia grupowa, zapisz się na nią bez żadnego uczucia wstydu. Pomyśl, że robisz to właśnie dla siebie i robisz to po to, by odzyskać swoje dawne szczęśliwe życie. Czasami nawet jedna rozmowa z psychoterapeutą może okazać się na wagę złota.